CENTRA AKTIVIT

• DOMÁCNOST

Je vybavena nábytkem a předměty, které bývají v kuchyni. Děti v tomto centru mohou např. připravovat zeleninový nebo ovocných salát, přípravu pomazánek, pečení buchet a cukroví apod. Jako správní kuchaříci používají kuchařské zástěry, čepice i chňapky. V tomto centru si také mohou hrát na obchod. Mají k dispozici různé zboží, bedýnky i dřevěný stojan, který může sloužit jako prodejní pult. Samozřejmě nesmějí chybět pokladna a peníze.

domácnost 2

domácnost 3domácnost 4

• KNIHY A PÍSMENA

Pro děti je připravena spousta dětských knih, leporel, časopisů, atlasů a encyklopedií s různými tématy. Také tabule, mapy, sešity, složka s jednotažkami a grafickými cviky. Pastelky, tužky, nůžky, lepidla, razítka čísel a písmen, písmena různých velikostí a z různých materiálů, psací stroj. Děti přirozeně vnímají čtení a psaní v celé třídě, třída je vyzdobena pomocí čísel a písmen. Děti v tomto centru mohou např. řešit labyrinty, pracovní listy, grafické cviky, opisovat, vystřihovat a tvořit si vlastní knihu k tématu, poslouchat pohádky, seznamovat se s knihou, hrát dětské scrabble, psacím stroji, obtiskovat razítka podle předlohy apod.

KaP 1KaP2

KaP 3KaP 4

KaP 5KaP 6

• ATELIÉR

Je vybaven pastelkami, voskovkami, fixy, tužkami, suchými pastely, rudkou, barvami prstovými, vodovými, temperovými, kelímky na vodu, hadříky na utírání, štětci různých velikostí, molitanovými houbičkami, špejlemi, modelovacími hmotami a podložkami, tvarovátky, razítky, výkresy a papíry různých rozměrů a barev, nůžkami, lepidlem, stužkami, bavlnkami, vlnami, látkami, časopisy. Veškeré vybavení je také přizpůsobeno pro leváky. Mezi aktivity, které jsou v tomto centru prováděny, patří např. malování na dané téma, modelování, koláže, kašírování, vystřihování apod.

ateliér 2ateliér 1

ateliér 3ateliér 4

• DIVADLO

V divadle ja řada kostýmů a převleků k napodobivým a námětovým hrám jako jsou
      oděvy, doplňky, klobouky, brýle, boty, kabelky, loutky, panenky, kočárky. Děti zde
      mají prostor pro napodobivé a námětové hry. Ztvárňují pohádky a příběhy.

divadlo 2Divadlo 1

Divadlo 3divadlo 4

• POKUSY A OBJEVY

Centrum je vybaveno různými přírodními materiály a pomůckami, lupou, mikroskopem, zkumavkami, nádobami, váhou, baterkou, materiálem, který si děti nasbíraly samy. Děti zde mohou pozorovat pod lupou nebo mikroskopem rostliny, hmyz, další přírodniny, dělat pokusy a ty zaznamenávat do knihy pokusů, vytvářet různé odlitky, pozorovat růst vlastní rostliny, pečovat o zvířátko apod.

pokusy 2pokusy 1

pokusy 5               pokusy6

pokusy 5pokusy 6

• MANIPULAČNÍ A STOLNÍ HRY

Děti rozvíjejí své manipulační a herní dovednosti s pexesy s různými tématy, dominy, puzzlemi, stavebnicemi, skládankami, mozaikami, kuličami a perličkami, magnety, společenskými hrami, pomůckami pro rozvoj smyslů - hmatovým pytlíkem apod. Děti zde mohou např. skládat puzzle, mozaiky, hrát společenské hry, navlékat korálky, stavět stavby např. z Lega, Sevy, Chevy apod. Učí se navlékat a zavazovat tkaničky, prošívat a tkát.

MH 1MH2

MH 4MH 3

• KOSTKY A DOPRAVA

Jsou vybaveny kostkami různých velikostí a tvarů z různých materiálů, auty,
      dopravními značkami, semaforem, dopravním kobercem, figurkami zvířat a lidí.
      Děti zde mohou kostky třídit, vytvářet stavby, hrát si na dopravu, stavět podle plánu
      apod. K dispozici mají i dřevěnou železnici, magnetické stavebnice. Při hře
      simulují dopravní situace, hrají si na stavaře, cestáře, jeřábníky, popeláře apod.

Kostky 1Kostky 2

Kostky 3Kostka 4

• HUDBA

Vybavena je klavírem, elektrickými varhany, orfovými hudebními nástroji,
      hudebními nástroji, které si vyrobily samy děti, zpěvníky, obrázky s písničkami,
      tanečními náměty apod. Děti zde mohou např. zpívat písně, hrát na nástroje
      jako doprovod k písním, vytleskávat melodii, poslouchat klasickou hudbu, řešit
      hudební hádanky.

hudba 2hudba 1

hudba 3hudba 4

• DÍLNA

Děti mají k dispozici materiál a nástroje, se kterými se mohou setkat v dílnách
      svých rodičů či prarodičů. Centrum je vybaveno ponkem a pracovním nářadím
      a materiálem jako jsou např. dřevěné odřezky, lékařské špachtle, plastové láhve
      a špunty, korek, krabice, lepenka, polystyren, drátky, nefunkční telefon, tranzistor
      apod. Děti v tomto centru mohou vyrábět makety, zhotovovat předměty, zatloukat
      hřebíky, vytvářet ozdobné předměty z drátků, ze dřeva apod.

dílna 1dílna 2

dílna 3hudba 4

•  VODA A PÍSEK

Centrum je vybaveno kontejnerem na vodu nebo písek, lopatkami, bábovičkami,
      kbelíky, trychtýři, odměrkami, síťkami, mušlemi a jinými přírodninami, plovoucími
      hračkami a plastelínou. V tomto centru mohou děti např. přelévat vodu vodními
      mlýnky, hrát si s plovoucími hračkami, hrát si na praní prádla, stavět stavby
      z písku i s pomocí přírodnin, pozorovat jak se rozpíná či taje led, jeho čistotu
      apod.

písek pokusy 3

• POHYB A SPORT

K rozvoji pohybových dovedností mají děti k dispozici sportovní a pohybové
      pomůcky typu míče, kruhy, kuželky, švihadla, lana, žíněnky, překážky, šipky, sítě,
      branky, žebřiny, šplhadl atd. V centrech plníme i některá z cvičení projektu České
      obce sokolské "Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky."

PaS 4PaS 3

PaSPaS 1