Hodnocení akcí ve školním roce 2019/2020
Akce jsou zařeny vzestupně.

EXKURZE NA BIOFARMU JURÉ LUŽKOVICE

10. října 2019 jsme se za krásného slunečného počasí vydali navštívit biofarmu Juré v Lužkovicích. Čekal nás kilometrový pochod od průmyslové zóny na kopec Juré, kde má farma své sídlo. Přivítala nás paní Vránová. Vyprávěla dětem o životě na farmě. Obhospodařují 60 ha polí, chovají krávy a ovce na maso, pěstují řadu druhů ovoce a z něho vyrábějí marmelády, povidla a také ho suší. Děti si prohlédly chlévy s kozami a pohrály si na dětském hřišti s prolézačkami, skluzavkami a lanovým centrem. Hřiště v blízkém lese navštívíme někdy příště, třeba na jaře. To je prý na farmě, když všechno kvete, nejpěkněji.

biofarma Juré

BESEDA O ČÍNĚ

V pátek 4. října zavítaly do školky studentky Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Šarlota a Adéla. Dětem vyprávěly o svém čtrnáctidenním pobytu v této asijské zemi. Do země draka letěly letadlem 20 hodin.Pracovaly tam s dětmi ve škole a to v době, kdy u nás byly letní prázdniny. Našim dětem poutavě vyprávěly o tom, jak se v Číně řekne: "Ahoj", že tam lidé jedí hodně ovoce, rýže a mořských plodů. Nejčastějším dopravním prostředkem je motocykl, na němž jezdí celé rodiny, byť je určen pro jednu nebo dvě osoby. Děti také zaujalo, co si lidé v Číně oblékají, že ve školách nosí stejnokroje a že si píší různé vzkazy na stromy přání. Velmi často se tam pořádají závody v plavbě na dračích lodích a typickým zvířetem je panda. Ve městech stojí vysoké mrakodrapy a doma či v restauracích lidé jedí hůlkami.
     Děti si prohlédly řadu fotografií, vyzkoušely zvedat předměty a bonbóny hůlkami, vymalovaly omalovánky a mohly si vyrobit masku draka. Od děvčat dostaly polštářky s motivy kočky a psa a propisky. I při této besedě bylo veselo. To, když padla otázka: "Kde leží Čína?" Odpoveď: "Na konci Země."
Čínsky Ahoj se řekne ni hao. Holčička: "My doma říkáme anglicky hello!" Ze třídy se ozve: "A já rozumím anglicky prase!"

Děkujeme děvčatům za milé vyprávění a dárky pro děti.

Beseda o Čině

O HYGIENĚ

Ve středu 2. října za námi do školky přijeli Truhlík a Truhlička z divadla Z truhlice ze Zlína.Truhlík byl první den ve škole. Vrátil se z ní však o dost dřív a navíc v tváři celý žlutý. Do toho všeho je mu velice špatně od žaludku a vůbec neví, čím by to mohlo být.  A tak Truhličce, (jakožto rozené vyšetřovatelce) nezbýva nic jiného, než vypátrat, co to Truhlík v té škole dělal.
Pohádka o tom proč, kdy, kde a jak si správně mýt ruce. O vyhánění bacilů a také o bravurních hrátkách s jazykem českým, zapojení dětí do děje, určování barev, počítání, tanci a písničkách, kouzlení, vyjádření pohybem i ponaučení, že: "Nemocní do školky nepatří, víme to všichni, raz, dva, tři."

O hygieně

Září

MÁMO, TÁTO, KOUKEJTE NA TO - ŽIVLY

V pátek 27. září jsme pro děti a jejich rodiny připravily ve spolupráci s firmou Dapp - CHPM akci na sokolovně v Lípě. Tématem byly živly - půda, oheň, voda, vzduch. Na jednotlivých stanovištích děti plnily úkoly. Vyrobily si "hořící" papírovou pochodeň, v plastové nádobě "honily" obarvenou kapku vody, malovaly ptáčka hlínou, vyráběly "vybuchující" sopku, přiřazovaly a třídily kartičky s obrázky živlů, foukáním do brčka posunovaly papír po vytyčené trase do cíle. Na každém stanovišti si o živlech povídaly. Na startu děti dostaly na krk medaili. Za každý splněný úkol obdržely stuhu, sladkou drobnost a za splnění všech úkolů pak velkou odměnu. K dispozici dětem byla volná hra - skákání panáka na předloze, cesta k cíli a skládání lepicích molitanových kostek a domina. Jeden s živlů nás na akci doprovodil. To oheň, když si děti u táboráku opékaly špekáčky. Počasí nám přálo, setkala se řada přátel a kamarádů, děti měly radost a organizátoři hřejivý pocit z dobře odvedené práce. Vždyť ještě než akce skončila, už tu byly, kromě poděkování, prosby od dospěláků i dětí na zorganizování podobně akce třeba na jaře.

JAK SE DRÁČEK VRÁTIL

Ve středu 18. září přiletěl za dětmi do školky papírový dráček. A s ním jeho kamarádi maňásci krtek Jiříček a děti Evička a Adámek. Ale než se ukázali, pozdravily, protáhly a zazpívaly si s dětmi u kytary herečky divadla Leonka z Valašského Meziříčí. Povídání o putování dráčka do Afriky, různých nástrahách a nebezpečích i jeho šťastném návratu domů, děti velmi upoutalo. Spontánně i pod didaktickým vedením se zapojovaly do děje. Ztvárnily různá pohybová cvičení, zpívaly, opravovaly krtečkovy nesmysly, cestovaly pomocí papírových dráčků, které si předem na představení připravily. A smály se a smály. Těšíme se na další představení Líná Evelína v dubnu.

Jak se dráček vrátil

Jak se dráček vrátil 2